Bidar ile Röportaj

İlkokulda piyano çalarak müzik hayatına başlayan Bidar, lise yıllarında buna şarkı söylemeyi de ekleyerek devam etti. Kendisi caz, funk, soul türlerinde sahne yapıyor. 2019 yılında ilk İngilizce single çalışması First Trip‘i yayınladı. Biz de Bidar ile bir röportaj gerçekleştirdik. Hadi sizi aşağıya okumaya alalım.

Bidar ile Röportaj

Gözlerimiz sözleşti, sonra birleşti
Çok güzeldi, seni seviyorum

Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Yeni şeyler öğrenmeyi çok seven, girişken ve müzik aşığı biriyim diyebilirim. 

Boğaziçi Caz Korosunda koristlik yapmanın yararları nelerdi ve o günlerinizi şimdi dönüp bakınca özlüyor musunuz?

Boğaziçi Caz Korosu zamanları çok eğlenceli ve yoğundu diyebilirim. Bir yandan okulum devam ederken diğer yanda provalar ve konserlere koşturuyordum. Birlikte şarkı söylemeye ve takım olmaya dair çok şey öğrendiğim bir süreç olmuştu.

Çoğu partisyonumu şimdilerde tam olarak hatırlamıyor olsam da arada bazı videoları açıp izlediğim ve eşlik ettiğim oluyor. Özellikle Masis’in yüksek enerjisini özlüyorum, güzel günlerdi!

2018 yılında “Oyun” adlı tekliniz ile çıkış yaptınız. O günden bugüne sizin için neler değişti?

Oyun’u yayınladıktan sonra her şey zamanla daha da şekillenmeye başladı diyebilirim. Sözün ve müziğin yazılmasından, yayımlanmasına kadar olan süreçle ilgili çok şey deneyimledim ve bağımsız bir müzisyen olmanın ne demek olduğunu daha iyi anladım.

Here and Now, Home ve First Trip şarkılarınız ile İngilizce müzik de yapabildiğinizi bizlere göstermiş oldunuz. Peki İngilizce şarkılarınızın devamı gelecek mi?

Pandemi döneminde Özgün Tuncer’le üzerinde çalışmaya başladığımız çıkış albümümdeki 4 parçadan 1’i İngilizce. Hatta daha önce konserlerimde de çaldığımız ve dinleyicinin çok sevdiği bir parçaydı, adı ”Smoking”. Parçayı hatırlayan ve sevenlere albümdeki versiyonun oldukça farklı ve daha gelişmiş bir ses yelpazesine sahip olduğunu heyecanla duyurabilirim. 

Adınız gibi uyanık, uyuyamayan mısınız?

Güzel soru 🙂 Uykuyla ilişkim fena değil, kafam çok karışık veya stresli değilsem uyuyabiliyorum. Bîdar aynı zamanda eski Türkçe’de darda olmayan, ferah, bahtı açık anlamlarına da sahip. Açıkçası o kısmına daha çok odaklanıyorum ve şanslı olduğuma inanmak istiyorum. 

Sözleri yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Şarkılarımın çoğunda ilişkiler ve karmaşık duygular etrafında geziniyorum. Zaman zaman varoluş krizleri yaşadığım ve tüm evreni sorguladığım şeyler de karaladığım oluyor. Çıkış albümümdeki 4.parça ”Lacivert Çarşaflar” ruhun sonsuzluğunu ve insanın dünyadaki konumunu sorguluyor diyebilirim.  

Peki “Bu kadar özlemek olur mu?”

Olur bence. Sevgi, aşk, tutku adına ne dersek diyelim, insan çok yüksek hisler yaşadığında özlem duygusu çok yoğun olabiliyor. Umarım bunu okuyan herkes hayatında 1 kere de olsa bir şeyi veya birisini deli gibi özlemiştir, özler! 

Son zamanlarda dinlediğiniz 3 şarkıyı ya da albümü söyler misiniz?

3’le sınırlamak çok üzücü, bence son zamanlarda Türkiye’de çok başarılı müzikler çıkıyor. Güncel parçaları paylaştığım bir listem var hatta, duyurmak isterim. Liste Spotify’da ve adı Radar B’. 3 şarkı olarak da şunları söyleyebilirim:

Elif Çağlar – Only of Me
Eve Dönüş Yok – Gölgen
Burakbey, Aga B – Yeni İlahiler

Gelecekte dinleyicilerinizi neler bekliyor olacak? Önden spoiler alabilmemiz mümkün mü?

2 seneyi geçti sanırım, Ediz Hafızoğlu’nun Nazdrave projesinde de şarkılar yazıyorum ve konserler yapıyoruz. O projeden de yeni şarkılar şuan yapım aşamasında.. 

Ayrıca yakında paylaşmaya başlayacağım çıkış albümüm için çok heyecanlıyım! Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız kapsamlı bir albüm oldu. Görsel dünyasını da özenle kurguladığımız albümdeki 4 parçanın klipleri de var ve birbirine bağlanarak bir kısa filme dönüşüyor! Şarkıları klipleriyle birlikte tekli olarak yayınlayacağımız bu süreçte bir film galası ve yine görsel tasarımların olacağı konser lansmanı da olacak. Tüm süreci ben de merak ve heyecanla bekliyorum..

Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ülkece zor günlerden geçiyoruz. Müziğin ve müzik emekçisinin değerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir ortamda okuyuculardan ricam müzisyenlere sahip çıkmaları. Bol bol konserlere gitsinler, müzik dinlesinler, paylaşsınlar ve müziği desteklesinler. Güzel günlerde buluşmak dileğiyle.. 

Bidar’ın tüm şarkılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Oylayın

Heyecanlı
6
Eğlenceli
3
Bayıldım
30
Fena Değil
1
Belki
2

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Röportaj